9 marca 2016

Zabytki Dolnego Śląska w miniaturze

Przy okazji spaceru szlakiem polskich latarni morskich, obiecałam, że napiszę też o parku miniatur w Kowarach. To tam po raz pierwszy spotkałam się z pomysłem pokazywania znanych obiektów w miniaturze. Bardzo dobrze pamiętam tamtą wizytę, choć było to kilka dobrych lat temu. Park zrobił na mnie ogromne wrażenie, mimo że nie widziałam tam ani Sfinksa, ani Statuy Wolności w pomniejszeniu. Myślę, że to nawet było na plus. Mogłam natomiast zobaczyć obiekty, które widziałam już na żywo lub dopiero miałam je zobaczyć, bowiem założyciele zdecydowali się na przedstawienie jedynie zabytków Dolnego Śląska.

Zamek Książ
Park został założony w 2003 roku. Znajduje się na terenie dawnej fabryki dywanów w Kowarach. Prezentuje najpiękniejsze zabytki z całego Dolnego Śląska. Wszystkie modele zostały wykonane w skali 1:25 wręcz ze szwajcarską precyzją. Zaznaczone są nawet najmniejsze szczegóły.

Muzeum Papiernictwa, Duszniki Zdrój

Dworek Dębowy w Karpnikach
Ciekawa jest też historia logo parku. Otóż widnieje w nim sylwetka jamnika. Jest to pies właścicieli - Lumpi, który sławę zyskał przechadzając się miniaturową jeleniogórską uliczką, ukazując w ten sposób rozmiar makiet. Zabytki są wykonane z taką dokładnością, że niekiedy na zdjęciu mogą wyglądać jak oryginał. Lumpi jest kontrastem dla miniaturowego świata i jednocześnie już nieodłącznym symbolem parku.  

Starówka Jeleniej Góry

Zamek Chojnik

Informacje praktyczne

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

godziny otwarcia: 9-17 (codziennie przez cały rok)

bilety: 
normalny 20zł
ulgowy 16-18zł (w zależności od rodzaju ulgi)

parking: bezpłatny przy parku

Bilety może i nie są najtańsze, ale jak najbardziej warte swojej ceny. Po parku oprowadza nas przewodnik, który opowiada o prezentowanych obiektach, jak i samych miniaturach. Spacer ten trwa około 45 minut, ale w parku można spędzić nawet cały dzień. Jest tam co oglądać.

pałac w Bożkowie

zamek Kliczków
Zdaję sobie sprawę, że nie każdy lubi miejsca tego typu, bo pokazują jedynie kopie. Jednak tutaj naprawdę widać zaangażowanie właścicieli. Już o tym wspomniałam, ale powtórzę jeszcze raz - dużym plusem jest sprecyzowanie charakteru miniatur. Nie pokazuje się każdej ciekawej budowli ze świata, ale tylko te z określonego terenu. W tym przypadku z Dolnego Śląska, który może się pochwalić naprawdę pięknymi zabytkami. Zachęcam Was do odwiedzenia tego miejsca. Moim zdaniem warto. Tym bardziej, jeśli jeszcze nie mieliście styczności z podobnymi atrakcjami. Lub, jeśli widzieliście te obiekty w rzeczywistych rozmiarach. 

świątynia Wang

schronisko Strzecha Akademicka

Zdjęcia z 2009 roku. Żałuję, że nie mogę pokazać Wam więcej zdjęć, ale potraktujcie to jako dodatkową zachętę, by odwiedzić Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska i przywieźć stamtąd własne zdjęcia :)

10 komentarzy:

 1. Fajne :)
  a drzwi i okienka się otwierają? :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż tak realnie nie jest :) Ale wystarczy trochę wyobraźni i wszystko jest możliwe ;)

   Usuń
 2. Fajne miejsce, ale jednak wolę oryginały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, oryginał zawsze będzie najlepszy. Ale fajnie tak sobie porównać.

   Usuń
 3. Una buena recreación de la realidad. Las miniaturas son perfectas.
  Besos.

  OdpowiedzUsuń
 4. Strasznie lubię oglądać duże zamki, cerkwie oraz pałace w miniaturze.
  Są niesamowite:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Miniatury takich budynków zachwycają mnie chyba jeszcze bardziej, wyobrażam sobie ile pracy trzeba poświęcić na zbudowanie takich modeli. Są naprawdę niezwykłe!

  Pozdrawiam Cię cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Parki Miniatur. Jeżeli tylko mam okazję, zawsze takie miejsca odwiedzam.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pałac w Bożkowie wygląda zdecydowanie lepiej w miniaturze niż w rzeczywistości:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bywa i tak. Możemy mieć tylko nadzieję, że właściciele pałacyku wezmą przykład z jego miniatury i sprawią, że jednak to oryginał będzie ładniejszy :)

   Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza wyrażającego Twoją opinię.
Dziękuję za wizytę na blogu. I zapraszam częściej ;)