4 kwietnia 2016

Gniewino raz jeszcze

Prawie na samym początku istnienia bloga zabrałam Was do Gniewina i pokazałam wieżę widokową Kaszubskie Oko. Zabrakło jednak widoków rozciągających się ze szczytu. Nadrabiam więc zaległości. Zdjęcia co prawda archiwalne, ale chyba niewiele się zmieniło. Przy okazji tego posta zobaczycie również jak szybko może zmienić się pogoda.


Kiedy przyjeżdżamy do Gniewina świeci słońce i jest nawet ciepło. Ale zdążyliśmy tylko wejść na wieżę i już niebo zasnuło się ciemnymi chmurami. Potem zerwał się silniejszy wiatr i zaczął padać deszcz, więc zbyt długo w Gniewinie nie zabawiliśmy. 

Poniżej widok na Jezioro Żarnowieckie. W sezonie oblegane przez wczasowiczów i amatorów kąpieli w słodkich wodach. Z ciekawostek odnośnie akwenu: jego dno znajduje się poniżej poziomu morza.


W okolicy miała powstać elektrownia jądrowa, jednak jej budowa została przerwana. Ale za jej sprawą stworzono elektrownię szczytowo-pompową, która miała towarzyszyć pracy elektrowni jądrowej. Na elektrownię wodną składają się dwa jeziora: Żarnowieckie i zbiornik Czymanowo - sztuczne jezioro. Kiedyś można było wejść tam na górę i z bliska zobaczyć ogromny zbiornik. Dzisiaj chyba jest to niemożliwe i jedyny widok na sztuczne jezioro rozpościera się właśnie z Kaszubskiego Oka.


Zagospodarowanie terenu wokół wieży znacznie się zmieniło w przeciągu prawie dekady. Dla porównania zobaczcie zdjęcia z 2013.


Gniewino, Żarnowiec i okolice to tereny wręcz idealne pod wszelkiego rodzaju elektrownie ekologiczne. Bardzo często krajobraz urozmaicają tutaj potężne wiatraki. 


Na koniec jeszcze ostatnie spojrzenie na wieżę i uciekamy przed deszczem.


7 komentarzy:

 1. to kaszubskie oko robi wrażenie!!! Szkoda że przegapiłem, bo byliśmy w poblizu. Chciałem sobie urządzić rajd po resztkach inwestycji w Żarnowcu, ale rodzinka się nie zgodziła.
  Elektrownie szczytowo pompowe służą do stabilizacji warunków pracy innych elektrowni, które z racji technologicznych nie są plastyczne względem szybkiego wzrostu lub zrzutu produkowanej mocy. Zatem gdy z jakiś przyczyn ilość odbieranego z elektrowni prądu maleje, uruchamiane są pompy które pompują wodę do "górnego" zbiornika, potem gdy zapotrzebowanie na moc znów rośnie, woda spuszczana jest poprzez hydrogeneratory... Można to zrobić w kilkanaście sekund, podczas gdy wzrost lub obniżenie mocy na innych dużych blokach to kwestia kilkudziesięciu minut (ekspresowo i tylko na kilku procentach użytkowanych urządzeń) do kilku godzin (standard).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za takie szczegółowe uzupełnienie mojego posta :)

   Usuń
 2. Przypominaja mi sie slowa piosenki '...buduja Zarnowiec, Zarnowiec, nasz nowy grobowiec', nie wiem , nie pamietam kto to spiewal, bo piosenka ma pewnie z 30 lat juz i byla raczej garazowa, ale slowa utkwily mi w pamieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekaw jestem czy ktoś kto wymyślił nazwę Kaszubskie Oko celowo nawiązał do Oka Moskwy... Bo mi od razu się to przypomniało ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe. Mnie raczej skojarzyło się z Morskim Okiem :D Tutaj co prawda jest wieża, ale widać z niej jezioro, więc jakieś podobieństwo jest :) Albo London Eye.

   Usuń
 4. Wieża Widokowa Kaszubskie Oko w Gniewinie robi wrażenie.
  Lubię tego typu obiekty.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię wieżę, można z nich podziwiać wspaniałe widoki.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza wyrażającego Twoją opinię.
Dziękuję za wizytę na blogu. I zapraszam częściej ;)