30 kwietnia 2016

Podróżująca świątynia

Gdy opisywałam wędrówkę po Karkonoszach, wspomniałam o Kościółku Wang - tutaj. Nawet jakieś zdjęcia pokazałam. Ale potraktowałam ten obiekt trochę po macoszemu, a skupiłam się bardziej na górskich szlakach. Teraz wracam wspomnieniami do tego miejsca i nieco szerzej przedstawię Wam jego historię.


Kościółek, który znajduje się w Karpaczu, pierwotnie został wybudowany ~ bez użycia ani jednego gwoździa (!) ~ w Norwegii. Dlatego stylem tak bardzo odbiega od naszej polskiej architektury sakralnej. Ale dzięki niemu, nie wyjeżdżając z Polski, możemy liznąć skandynawskiego klimatu. A jak znalazł się w polskich Karkonoszach?


Wszystko zaczęło się od tego, że wybudowany na przełomie XII i XIII wieku, z czasem zaczął być za mały dla społeczności zamieszkującej wioskę Vang. Parafianie postanowili wystawić go na sprzedaż. Odkupił go od nich norweski artysta, który w tym czasie mieszkał w Dreźnie. Ten z kolei sprzedał go Fryderykowi Wilhelmowi IV. Król Prus zamierzał go postawić w Poczdamie. Kościółek więc został rozebrany na części i najpierw przetransportowany do Berlina. Jednak nigdy stamtąd nie wyruszył do Poczdamu za sprawą hrabiny Wilhelminy, która oddała go Karpaczowi, aby ulżyć materialnej i duchowej nędzy tamtejszych mieszkańców. Zasługi hrabiny zostały upamiętnione tablicą wmurowaną w część muru otaczającego teren świątyni.


Warto zaznaczyć, że na skutek licznych podróży, kształt budowli uległ niejakiej zmianie. Stała się ono trochę mniejsza niż pierwotna jej wersja, a w krużgankach wymieniono drewno.

Ponieważ świątynię umiejscowiono na wzniesieniu o wysokości 885 m.n.p.m., roztacza się stamtąd przepiękny (przy sprzyjającej pogodzie) widok na okolicę.


Jest tutaj również niemłody przykościelny cmentarzyk. Wśród grobów znajdziemy także nazwisko znanego polskiego poety - Tadeusza Różewicza. Tutaj ze specjalną dedykacją dla JoAnny. Dopóki choć jedna osoba pamięta, dopóty pamięć nie zaginie.Informacje praktyczne:

Kościół Wang
wang.com.pl

godziny otwarcia:
w sezonie (15.04 - 31.10): 9 - 18 
poza sezonem: 9 - 17

* zwiedzanie jest oczywiście niemożliwe w trakcie mszy i innych nabożeństw

bilety:
normalny 8zł
ulgowy 5zł

* możliwość fotografowania/kręcenia filmów dodatkowo płatna - 5zł
* gdy nie chcemy zwiedzać kościoła, a jedynie obejść wokół i pospacerować po placu przykościelnym należy uiścić symboliczną złotówkę


12 komentarzy:

 1. Ciotka "pod Wangiem" w latach 70/80tych handlowała walutą... Znam teren ;-)
  Ale wydawało mi się że Różewiczowi chyba robiono "ściepę" na pomnik? Inna sprawa że nie śledzę tematu, więc rozeznania nie mam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Karpaczu byłam kilka miesięcy po pogrzebie Różewicza. Teraz ma już porządny pomnik.

   Usuń
 2. Byliśmy tam na początku roku, ale niestety nie w środku, obeszliśmy kościółek tylko wokół i tyle ze zwiedzania. A teraz dzieki Tobie sie troszke douczylismy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że warto chociaż raz zobaczyć wnętrze tej świątyni. Wystrój jest bardzo stonowany. Wszystko w drewnie. Zupełne przeciwieństwo bogato zdobionych świątyń katolickich.

   Usuń
 3. Byłam 2 lata temu na grobie Tadeusza Różewicza, zaraz po Jego odejściu. Miałam jechać dzisiaj, ale pogoda kiepska - liczę, że we wtorek tam będę. Magiczne miejsce.
  Pozdrawiam, j.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki, żeby wyjazd się udał :)

   Usuń
 4. Witam serdecznie:) To takze jedno z moich ulubionych miejsc:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako dziecko byłam w Karpaczu na koloniach. Pamiętam jak bardzo wtedy zdumiał mnie fakt, że możliwe jest zbudowanie takiego cudu nie używając ani jednego gwoździa. Cmentarza w ogóle nie pamiętam, pamiętam za to, że w środku kościółka było pięknie. Mam nadzieję wrócić tam kiedyś i odświeżyć wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam w tym miejscu chyba dwa lub trzy razy i zawsze bardzo lubię patrzeć na ten kościółek. Jest piękny i wyjątkowy, a do tego klimatyczny. Cmentarz pamiętam zdecydowanie mniej, najwidoczniej kościółek go przyćmił ;)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chciałabym zobaczyć ten kościół :). OBiekt wydał mi się bardzo interesujący już jakiś czas temu, kiedy ciocia przywiozła mi pocztówki z wycieczki do Karpacza :) - tutaj http://karlin91.blogspot.com/2015/07/trzy-pocztowki-z-karpacza.html możesz zobaczyć Wang na pocztówce ^^.

  OdpowiedzUsuń
 8. @Mo. @Kinga A ja własnie cmentarz najlepiej zapamiętałam. Ale może dlatego, że lubię oglądać stare nagrobki :)

  @Karolina naprawdę zachęcam do wyjazdu w Karkonosze. Jest tam po prostu przepięknie. A kościółek to jeden z tych obiektów, które po prostu trzeba zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Hmn...Niestety nie mam dobrych wspomnień z kościołem Wang, źle się tam czułam. Chyba za bardzo nastawieni są na kasę i to mnie odstraszyło.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza wyrażającego Twoją opinię.
Dziękuję za wizytę na blogu. I zapraszam częściej ;)