11 lipca 2014

Romantyczna twierdza

Ostatnio było dużo wody, więc teraz trochę z architektury. Ale przy okazji przeniesiemy się też w inny rejon Polski. Z Kaszub wprost na Dolny Śląsk i spróbujemy odkryć tajemnicę twierdzy szyfrów.


Zamek Czocha jest moim zdaniem jednym z piękniejszych zamków na terenie Polski. Można się w nim zakochać od pierwszego wejrzenia. Poza przepiękną architekturą zamek skrywa wiele tajemnic i wielokrotnie zapisywał się na kartach historii.


W XIII wieku w małej miejscowości Sucha wzniesiono twierdzę obronną. Ale już w XVIw. przebudowano ją na renesansową rezydencję. Jednak pod koniec wieku XVIII na skutek pożaru, duża część zamku została zniszczona. I w takim stanie budowla czekała aż do roku 1909, kiedy to nadano jej obecny wygląd. Bodo Ebhardt (niemiecki architekt) nadał zamkowi romantyczny charakter, przez co obiekt był pożądany przez wielu. W czasie II wojny światowej stanowił azyl dla rodu ówczesnego właściciela, a także niemieckich osobistości. A dzisiaj staje się miejscem akcji wielu filmów, m.in. Wiedźmin, czy Tajemnica twierdzy szyfrów


Na jego terenie nagrano również teledysk do piosenki Sylwii Grzeszczak Księżniczka.
Choć z zewnątrz zamek zapiera dech w piersiach, wnętrze jest po prostu ubogie. A to dlatego, że gdy wojska sowieckie brnęły coraz dalej na zachód, Niemcy stacjonujący w Leśnej byli zmuszeni opuścić mury zamku i przy okazji zabrali ze sobą co cenniejsze rzeczy. Większa część zaginęła, a innych nie można odzyskać. A szkoda, bo to pomogłoby nadać zamczysku jeszcze bardziej swoistego charakteru. Mogłabym o tym zamku pisać jeszcze wiele, ale nie chciałabym Was zanudzać. Dlatego zainteresowanych historią Zamku Czocha odsyłam na stronę poświęconą zamkom polskim www.zamkipolskie.com16 komentarzy:

 1. Zdecydowanie mnie zachecilas tym wpisem , żeby pojechać ponownie na Dolny Śląsk :). Piękne miejsce i takie tajemnicze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dolny Śląsk obfituje w takie piękne miejsca, ale i tak Zamek Czocha w moim rankingu jest numerem jeden.

   Usuń
 2. Słyszałam juz wiele o Zamku Czocha, a miedzy innymi to, ze w nim straszy :) Tym bardziej bym sie tam udała :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam. W zamku mieści się również hotel, więc czemu by nie sprawdzić, czy faktycznie tam straszy? Tylko, że ceny przerażają bardziej niż legendy o duchach :p

   Usuń
 3. Jeszcze nie miałam okazji tam być, ale jest na mojej liście! Świetne miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedno jest pewne - romantycznego nimbu miejscu nie brakuje. Czy jednak faktycznie ma on za sobą romantyczne dzieje, to już zupełnie inna historia.
  W każdym razie wart polecenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historia zamku jest raczej smutna, ale z wyglądu jak najbardziej zamek potrafi zauroczyć :)

   Usuń
 5. Prezentuje się całkiem fajnie. Muszę go kiedyś odwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękny jest! A wnętrze mogłoby być nawet jeszcze bardziej surowe, co wcale nie umniejszyłoby jego piękna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja bym nie miała nic przeciwko, gdyby wróciło tam kilka przedmiotów, czy obrazów z czasów świetności zamku. Szkoda, że tak wiele zabytków zaginęło w trakcie wojny.

   Usuń
 7. Interesante Nika. Me gusta por fuera y por dentro .Guapas fotos!!
  Un beso.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te invinto a Polonia. Aqui hay muchos hermosos castillos, pero Zamek Czocha es mi favorito.
   Besos

   Usuń
 8. Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się tam dotrzeć. Polska jest bogata w piękne zamki a Zamek Czocha jest jednym z nich, zachwyca z zewnątrz i z wewnątrz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już tam będziesz, to zrób mnóstwo zdjęć. A gdybyś później się nimi podzieliła na blogu, już w ogóle byłoby super ;)
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. "Polska jest bogata w piękne zamki" - z ruinami około 300 sztuk.
   Tych w całości mniej więcej 1/3

   Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza wyrażającego Twoją opinię.
Dziękuję za wizytę na blogu. I zapraszam częściej ;)