15 lipca 2017

Kaszubskie pejzaże

Pachnące lasy. Srebrzyste jeziora. Zielone łąki. Złocące się pola. A to wszystko położone wśród malowniczych kaszubskich wzgórz, nad którymi góruje Wieżyca - najwyższe wzniesienie na Niżu Europejskim.Szczyt Wieżyca ma ponad 328 m n.p.m. Wzniesiono tam 35-metrową metalową wieżę widokową, skąd przy dobrej pogodzie rozpościera się widok na krainę Wzgórz Szymbarskich. Niektórzy twierdzą, że gdy widoczność jest naprawdę wyjątkowa, można dostrzec stamtąd nawet Mierzeję Helską. Ile w tym prawdy, trudno powiedzieć.


10 lat wcześniej, wczesną wiosną

Wieża im. Jana Pawła II ma 182 ażurowe schodki i dla osób z lękiem wysokości czy przestrzeni jest niemałym wyzwaniem. Ale warto przełamać strach i wejść na samą górę i stanąć ponad koronami drzew. Widoki rekompensują wszystko. Stąd zobaczysz Kaszuby w całej swej okazałości.Aby wejść na wieżę, najpierw musimy dojść z parkingu (niestety płatnego) na szczyt Wieżyca. Przy samej wieży znajduje się kasa, w której należy uiścić opłatę za wejście na samą górę. 

OPŁATY:
wieża widokowa: 6zł normalny (ulgowe tylko dla najmłodszych)
parking: 4zł samochód osobowy, 1zł rower (na inne ceny nie zwróciłam uwagi)


wiosna 2007

W okolicy budują się ścieżki rowerowe. Niestety z moich obserwacji wynika, że prace budowlane zostały przerwane. Gdyby ta inwestycja została ukończona, Kaszuby naprawdę by zyskały. Kilometry tras rowerowych łączących najciekawsze zakątki Kaszub.

W okolicy:
* amfiteatr i pomosty nad jeziorem w Stężycy
* cmentarzysko w Uniradzach
* Ostrzyce
* Złota Góra

13 komentarzy:

 1. Jak na widok z wieży.....imponujący. Faktycznie musi być wysoka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wieża ma 35 metrów (liczone chyba razem z dachem), ale już samo wzgórze jest wysokie - najwyższe wzniesienie na Niżu Europejskim :)

   Usuń
 2. Mam płacić za postawienie roweru?!!! Ok sami tego chcieli! Moja osoba nie zaszczyci ich moją obecnością! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam, że to śmieszne, no ale cóż... Dzisiaj zarabiają na wszystkim. Zawsze można wejść razem z rowerem, chyba nie będą za to ścigać :) Albo po prostu wybrać inny szlak. Z tego, co się orientuję, istnieją aż trzy trasy prowadzące na szczyt Wieżyca. Mimo wszystko naprawdę zachęcam do przyjazdu na Kaszuby. Jest to przepiękna kraina :)

   Usuń
 3. Kaszuby, wspaniałe, te jeziora, widoki i jedzenie!!! Ostatnio byłam na Wieżycy z dzieciakami na wycieczce szkolnej :) Widok przepiękny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pewnie jeszcze inne okoliczne atrakcje zaliczyliście :)

   Usuń
 4. Akurat jez. Stężyckie jest mało dostępne dla letnków , ale oba jeziora Raduńskie: Dolne i Górne, to prawdziwy raj dla oczu i duszy :)
  Pozdrawiam serdecznie :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście nie wszystkie jeziora są przystosowane, ale w okolicy jest ich tyle, że nie ma na co narzekać :)

   Usuń
 5. WOW!
  co za widoki. Julio, cudowny post i fantastyczne zdjęcia.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zdjęcia, szczęściara, trafiłaś na cudowną pogodę!

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza wyrażającego Twoją opinię.
Dziękuję za wizytę na blogu. I zapraszam częściej ;)